Amputacja - pierwsza pomoc

Amputacja

Amputacja – utrata części lub całej kończyny (części ciała). Często przebiega z masywnym krwotokiem. Należy pamiętać, że istnieje szansa na replantację ( operacyjne doszycie) kończyny. Stanowi zagrożenie dla życia poszkodowanego.

Postępowanie:

  1. Wezwanie pogotowia ratunkowego - najważniejszy element postępowania ze względu na możliwość replantacji amputowanej części ciała,
  2. Opanowanie krwawienia - należy zastosować opatrunek uciskowy bezpośrednio na ranę tak jak pokazaliśmy poniżej,
  3. Na kikut zakładamy jałowy opatrunek, a następnie owijamy bandażem dzianym lub elastycznym z równomiernie rozłożonym naciskiem,
  4. Umieszczenie zranionej kończyny powyżej poziomu serca  - w celu zmniejszenia krwawienia oraz leczenia bólu,
  5. Ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji przeciwwstrząsowej (ułożenie na plecach poszkodowanego i uniesienie nóg na wysokość  ok.30 – 40 cm) - w celu doprowadzenia większej ilości krwi do krążenia centralnego,
  6. Odnalezienie amputowanej części ciała - po odnalezieniu nie należy jej na miejscu oczyszczać ani dezynfekować,
  7. Zabezpieczenie w foliowym worku umieszczonym w naczyniu lub drugim worku zawierającym wodę z lodem ( NIE WOLNO STOSOWAĆ SAMEGO LODU – AMPOUTOWANY ORGAN MA BYĆ SCHŁODZONY, A NIE ZAMROŻONY!)

 amputacja, zabezpieczenie amputowanych elementówPrzykładowy sposób zabezpieczenia amputowanej części ciała.

 

Zobacz też: Wyposażenie apteczki

Czytaj: Telefony alarmowe - wezwanie pomocy

 

Sposób wykonania opatrunku uciskowego:

DSC_0006

Wyobraźmy sobie (uwaga tu potrzeba naprawde dobrej wyobraźni :p), że zaciśnięta pięść na powyższym zdjęciu to amputacja na poziomie powiedzmy.. nadgarstka. Z rany bardzo obficie krwawi więc musimy to krwawienie zabezpieczyć.

amputacja, amputacja nogi, DSC_0007

Na ranę nakładamy dużą ilość kompresów lub gazę opatrunkową. Pamiętajmy, że jest to bardzo masywne krwawienie dlatego musi to być naprawdę duża ilość.

amputacja, amputacja, amputacja ręki, DSC_0008

Do umocowania opatrunku możemy zastosować opaskę dzianą lub elastyczną. Osobiście preferuję dzianą ale dla celów szkoleniowych stosuję elastyczną. Następnie przeprowadzamy dwa zwoje poniżej miejsca amputacji aby mieć solidną podstawę dla naszego opatrunku. Dalej przekładamy dwukrotnie  ponad nałożonymi kompresami i ponownie prowadzimy dwa zwoje poniżej. Kolejno przekładamy ponownie nad nałożonym kompresem tym razem „na krzyż” i analogicznie kolejne dwa zwoje poniżej. Tak jak na załączonym powyżej obrazie.

 

Pozdrawiamy

Zespół „Ratuj z Nami”