Pozycje ratownicze - czyli mała kamasutra

Pozycje ratownicze

Pozycje ratownicze są bardzo ważną częścią wszystkich działań ratunkowych. Często śmiejemy się nazywając to „ratowniczą kamasutrą”. A czy Ty wiesz jaką pozycję ułożeniową zastosować u osoby z urazem kręgosłupa bądź bólem w klatce piersiowej? Jeżeli nie to zobacz co mamy dziś do zaoferowania..

Ułożenie na wznak Poszkodowany leży płasko na ziemi, na plecach z cienką poduszką pod głową bądź też bez niej (częściej zastosowanie ma pozycja bez poduszki pod głową), stosuje się, jeśli nie ma konieczności zastosowania jednego ze specjalnych ułożeń.

Te ułożenie wymagane jest w przypadku:

 1. Prowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej (RKO),
 2. Defibrylacja AED,
 3. Urazy kręgosłupa,
 4. Urazy miednicy.

pozycje ratownicze - leżącaŹródło

Pozycja na wznak z zgiętymi kolanamipozycja ta ma na celu rozluźnienie mięśni brzucha oraz zniesienie napięcia narządów jamy brzusznej.

Ma zastosowanie w przypadku:

 1. Rany jamy brzusznej,
 2. Bólu brzucha (rozluźnienie mięsni brzucha),

pozycje ratownicze - zgięte kolana

 Źródło

Pozycja przeciwwstrząsowainaczej zwana autoprzetoczeniową. Mechanizm jej działania polega na zwiększeniu dopływu krwi do krążenia centralnego (serce-płuca-mózg) oraz zmniejszeniu napływu krwi do innych części ciała. Poszkodowanego kładzie się na plecach z nogami uniesionymi na wysokość około 30 cm. Ułożenia tego nie stosuje się przy złamaniu miednicy, uszkodzeniach czaszkowo-mózgowych, ran głowy oraz uszkodzeniach klatki piersiowej i brzucha.

Szczególnie zalecana przy:

 1. Podejrzeniach rozwijania się wstrząsu,

pozycje ratownicze - przeciwwstrzasowa Źródło

Pozycja z uniesionym tułowiem –  nazywana również półleżącą. . Tułów podciąga się w górę około 30-40o, podkładając pod plecy koce lub poduszki.

Znajduje zastosowanie przy:

 1. Nieznacznej duszności,
 2. Urazach czaszko-mózgowych, którym nie towarzyszy utrata przytomności u poszkodowanego,

pozycje ratownicze - poł lezącaŹródło

Pozycja półsiedząca / siedząca –  czyli zwykła pozycja siedząca bądź pozycja bardzo podobna do siadu płaskiego. Nogi mogą być wyprostowane bądź też zgięte w kolanach.

Znajduje zastosowanie w przypadku:

 1. Ciężkiej duszności (astma),
 2. Bóle w klatce piersiowej.

pozycje ratownicze - siedzącaŹródło

Niestety narazie tylko takie obrazki ale obiecujemy, że w najbliższych dniach zastąpimy je zdjęciami w wysokiej jakości :)

Mamy nadzieję, że zapamiętacie co nie co z tego artykułu i w razie potrzeby wykorzystacie w należyty sposób.

 

Pozdrawiamy

Zespół Ratuj z Nami