SAMPLE – wywiad ratowniczy

SAMPLE

SAMPLE – to wyraz ułatwiający wywiad ratowniczy. Nawet w największym stresie rozwijając skrót ciężko będzie nam pominąc któryś z jego punktów. Obejmuje on zebranie informacji i faktów o zdarzeniu od osoby poszkodowanej.

Gdy poszkodowany jest nieprzytomny wywiad możemy zebrać od bliskich lub od świadków zdarzenia. 

SAMPLE jest oparty na angielskim skrócie:

  • S(sings/symptoms) – Objawy,
  • A – (allergies) –Alergie,
  • M – (medicines)Medykamenty/przyjmowane leki,
  • P(past medical history)Przebyte choroby,
  • L (lunch)Ostatni posiłek,
  • E – (events preceding) – Ewentualnie co się stało?

SAMPLE TO: 

Symptomy/objawy -  czyli wszystko co czuje poszkodowany. Czy odczuwa ból? Jaki jest charakter tego bólu? Czy coś go łagodzi a może nasila? Czy jest mu duszno? Od jak dawna to trwa?  I to co widzimy patrząc na poszkodowanego lub wyczujemy przy badaniu – Czy brzuch jest twardy? Czy jest zachowane czucie? Może czuć coś dziwnego pod palcami? Jaki jest kolor skóry? Czy skóra jest ciepła? Czy występują zlewne poty? Czy czuć alkohol lub inny zapach z ust? Pytań tych jest całe mnóstwo !

Alergie -  pytanie bardzo ważne, należy zapytać w pierwszej kolejności czy występuje alergia na leki, pokarmy lub inne alergeny. Należy rozejrzeć się do okoła czy nie widzać gdzieś w pobliżu alergenów. Czy mogło to wywołać taką reakcję? Czy leżą obok pudełka po lekach?

Medykamenty/leki -  pytamy poszkodowanego o to czy przyjmował dziś  jakiekolwiek leki? Czy przyjmuje je stale? Jakie leki przyjął i w jakiej ilości?

Przebyte choroby – pytamy poszkodowanego o choroby przebyte w ostatnim czasie.  Czy aktualnie na coś choruje? Czy choruje na choroby przewlekłe takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hemofilia, przewlekła obturacyjna choroba płuc itd?

Ostatni posiłek - pytamy kiedy poszkodowany ostatnio jadł? Co zjadł? Czy mogło spowodować to alergię? Ile pokarmu przyjął? Czy przyjmował płyny? Jakie płyny?

Ewentualnie co sie stało? - pytamy poszkodowanego czy pamięta co się stało? Świadków o okoliczności wypadku? Jaki był mechanizm urazu?

Wywiad SAMPLE

 

Zobacz też: Zadławienie – jeden ze sposobów wykorzystania wywiadu SAMPLE.

Warto przeczytać: Złamania – unieruchamianie

 

 

Polecamy dobre zapoznanie się z tematem SAMPLE dla ułatwienia własnego działania :)  

 

 

Pozdrawiamy

Zespół „Ratuj Z Nami”

5 odpowiedzi do SAMPLE – wywiad ratowniczy

Zostaw odpowiedź